piątek, 24 kwietnia 2015

Sprawozdawczość

Każda jednostka zatrudniająca pracowników co roku ma obowiązek wysyłać do Głównego Urzędu Statystycznego przeróżne ankiety i sprawozdania. Zazwyczaj mowa o czymś takim, jak sprawozdania PL1, sprawozdanie o warunkach pracy Z 10, oraz liczne druki innego typu, głównie związane z kilkoma danymi:
Jakością zatrudnienia, Trendami zatrudnienia, Trendami gospodarczymi, Trendami inwestycyjnymi.
GUS sprawdza także kwestie powiązane z BHP, tematy związane z wynagrodzeniami i ogólnie wszystkim, co może mieć miejsce na odcinku pracodawca - pracownik.

Opole przoduje

Szczególną pozycję w badaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, lub też prognozowania dalszych kierunków są wypadki przy pracy. Opole tutaj wiedzie prym - wg danych statystycznych jest tutaj najmniej wypadków w zakładach pracy. W zasadzie nic dziwnego, bo Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, co więcej: nie jest szczególnie mocno uprzemysłowione. To racja, jednak nie w stosunku do danych statystycznych, dlatego, że te wyliczono w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.

Niska wypadkowość w opolskiem - co może być jej przyczyną?

Primo z pewnością są to prężne działania PIP Opole, na przykład:
  • Działania prewencyjne
  • Kursy dla pracodawców
  • Skuteczne działania kontrolne zakończone nakazami
Ten ostatni podpunkt na uprzedniej liście to nic przyjemnego, jednak jednocześnie można zauważyć, że każda jedna kontrola z OIP Opole daje w jakiś pośredni sposób skutek pod postacią bezpieczniejszej pracy.
Następna sprawa, to większa świadomość samych pracodawców - z pomocą Internetu sprawdzają, jakie mają obowiązki w kwestii BHP i Prawa Pracy, dzięki zaawansowanym i nieraz darmowym sieciowym narzędziom mogą łatwiej zapanować nad sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy. Czyli - nie potrzeba już tak dużo wysiłku, by dowiedzieć się czegoś o BHP.
Ostatnia przyczyna niewielkiej ilości wypadków przy pracy, to pracownicy. W Opolu i miastach województwa jest bardzo duża fala wyjazdów do innych krajów UE - za lepiej płatną pracą. Jednocześnie pracownicy po powrocie do Polski sami nie godzą się na zatrudnienie w firmach nie znających wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy i nie tak łatwo przystają na pracę w niekorzystnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz